Proč koupit psa s průkazem původu

Koupě štěněte je opravdu vážný krok. Vybíráte si během něj nového člena vaší domácnosti, je tak příhodné mít se při výběru na pozoru a důkladně si prověřit jak samotného chovatele, tak zdraví pejska samotného. My si dneska povíme o tom, zda je průkaz původu u psa opravdu pouze zbytečný papír, nebo nikoliv. Povíme si, proč je tak důležitý, co vám zaručuje a na co si vlastně při samotném výběru štěněte dát pozor.

akita inu pes

Štěňata s průkazem původu stojí podstatně více. Například akita inu prodej Kenichiai je chovatelská stanice, která nabízí svá štěňata za několik desítek Korun. Oproti tomu štěně bez průkazu původu seženete obvykle do jedné desítky Korun. Jaký je v tom tedy rozdíl, a opravdu nejsou psi s průkazem původu pouze předražená zvířata?

Pokud si myslíte, že průkaz původu je pouze předražený papír, jste na omylu, neboť je to právě rodokmen psa, který vám zaručuje to, že v dospělosti vám ze psa vyroste opravdu ta rasa, kterou jste si koupili a nebudete překvapení.

Taktéž vám průkaz původu zaručuje, že z rodu byly vyloučeni ti psi, kteří nesli nežádoucí znaky – jako například dědičné choroby, nebo například agresivita. Zkrátka, pokud má být feně i psovi povoleno aby mohli mít štěňata, musí splňovat určitá kritéria – a to jak povahová, tak zdravotní. U loveckých plemen jsou navíc vyžadovány i další zkoušky, aby plemeno nepřišlo o svoje lovecké schopnosti.

akita inu štěně

Pokud jste se tedy rozhodli, že si koupíte psa s průkazem původu, opravdu se nedívejte na cenu. Cena je druhotná, uvědomíte-li si, že pes s vámi bude minimálně deset let. Určitě tak s chovatelem nezahajujte konverzaci na téma, kolik štěně stojí. Naopak se ptejte na rodiče, jejich zdraví a to, v jakém prostředí štěňata vyrůstají. Určitě se zeptejte i na to, zda psi vyrůstají v prostředí s dětmi. Hodit se vám budou i veškeré informace o předcích a jejich nemocech.