Pořiďte si vlastní skleník

K tomu, abyste si mohli vypěstovat vlastní zdravou zeleninu, nepotřebujete ani příliš prostoru, takže o pořízení skleníku mohou uvažovat i ti, kteří například bydlí v městských domcích s malým pozemkem, jako dlaň…nejmenší doporučený rozměr ve kterém se budete moci ještě bez námahy pohybovat je ale minimálně 2,5 x 2 metry. (Pokud tyto parametry vaše možnosti nesplňují, nabízí se řešení v podobě pařeniště).
Pokud nemusíte šetřit místem, zvolte tvar skleníku se sedlovou střechou a šikmými bočními stěnami, které propouštějí daleko víc denního světla, než je tomu u klasických rovných stěn. Také samotný tvar skleníku poskytuje pod střechou prostor pro police, které bývají v zahradních stavbách nepostradatelné ať už jako místo pro druhé pěstební patro, nebo pro ukládání zahradního náčiní a nádob.
velký skleník
Výběr prostoru pro umístění skleníku není vždy jednoduchý. Ideálně se nabízí co nejslunnější část zahrady, nebo pozemku. Přebytek slunce pak v létě můžeme regulovat zastíněním rohožemi, nebo vápenným nátěrem. Pro ty, kteří by rádi přes zimu chtěli ve skleníku zazimovat některé otužilejší rostliny je zde možnost jednu delší stranu skleníku nahradit stávající vyzděnou stěnou, například garáže, nebo jiné stavby. Tato zeď pak funguje jako akumulátor tepla a je možno přes ní vést do skleníku například vodu, nebo elektřinu, či dokonce zavést vytápění.
keříková rajčata
Pokud se rozhodnete pro stavbu skleníku v blízkosti hranic se sousedovým pozemkem, potom je zapotřebí jeho souhlasu.
A na vás je pro změnu rozhodnutí, zda budete zeleninu pěstovat na takzvaných pultech, umístěných zhruba v pohodlné výšce pasu, nebo navozíte kompostovou zeminu přímo na podlahovou základnu skleníku. Ať se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, v obou případech a při vaší dobré péči, vypěstujete zdravou a kvalitní zeleninu, už od předjarních měsíců, a u některých druhů dokonce docílíte díky skleníku dvojí sklizně!