Překážkový běh podnikání

Být si sám svým pánem. Tato myšlenka napadne v životě velmi mnoho lidí. Ať už je důvodem seberealizace, nespokojenost v zaměstnaneckém poměru nebo třeba představa vyšších příjmů. Zjistíme-li však kolik překážek stát hází před nadšené začínající podnikatele, mnohokrát tento běh vzdáme a se sklapnutýma ušima a se zlomeným egem vstupujeme na trh práce jako ovečky hledající někoho, kdo nás vezme pod svá křídla a poskytne nám zaměstnání, určitou jistotu, zázemí, příjmy a hlavně způsob výdělku, kde si odpracujeme své hodiny, “odpíchneme se” a vracíme se do svých soukromých životů. 
 běh přes překážky
V posledních dvou letech zažívají dost zádrhelů podnikatelé, kteří si kdysi se zapálením otevřeli hospůdku, restauraci či menší rodinný penzion nebo i malí prodejci potravin.
Elektronická evidence tržeb
Tzv. EET se začala zavádět poslední měsíc v roce 2016. Od té doby zažilo mnoho malých podnikatelů ten moment, kdy se museli rozhodnout, zda budou pokračovat ve svém snu, nebo budou muset svoji činnost ukončit pro vysoké náklady při pořízení povinné registrační pokladny či připojení se do virtuálního světa. Najdou se i takoví, kterým by se takovéto poctivé podnikání nevyplatilo. Většina se podvolila novému zákonu a pustila do svého podnikatelského soukromí nahlížet stát nepřetržitě, dokud neskončí provozní doba. Na jednu stranu je to férové k ostatní populaci, která poctivě platí daně ze svého zaměstnání, neb všem je známo, že neevidované tržby se rovnají nezdaněným příjmům, což snižuje výnos státní kasy. Na druhou stranu už v minulosti stát často házel živnostníkům klacky pod nohy, a počet drobných živnostníků se stále snižuje a nejvíc na to doplácí poctivci. Bohužel, to je život, ne všichni můžou být spokojeni, ne všem je možno se zavděčit.
Protikuřácký zákon
Další třešinkou na dortu je zákaz kouření uvnitř restauračních zařízení. Takže pivaři se už nebudou moct jít odreagovat do hospody k čerstvě načepovanému pivu pokuřujíce svou oblíbenou cigaretu. Naštěstí budou moci kdykoliv a kamkoliv jít se svými dětmi maminky, které jsou na rodičovské dovolené pobírajíce nadprůměrné sociální dávky, díky kterým se mohou stát pravidelnými štamgasty a utrácet za hranolky a poháry pro své dětičky. Vtipné je, že některé podniky zvýšily své výdaje a přistavěly nebo zařídily herní koutek pro nejmenší, aby tedy nalákaly své nové potenciální zákazníky.
prodávající stařenka
Zákon o spotřebitelském úvěru
V letošním roce ještě došlo ke zpřísnění podmínek při žádosti o spotřebitelský úvěr, kdy si banky musejí mnohem řádněji prověřovat žadatele a jejich schopnost splácet. Většina bank tedy neuznává u OSVČ platící daně paušálně jejich skutečný příjem, ale tabulkově jsou celkové výdělky značně poníženy. Takovéto výpočty snižují důvěryhodnost žadatele o úvěr a velká část uchazečů o půjčku je odmítnuta.