Frézování obrobků

Frézka je stoj, který za pomocí frézy odebírá materiál v podobě třísky. Tento nástroj musí mít jistou geometrii, aby vše hezky i při sériové výrobě fungovalo.

Frézování obrobků

Důležitý stroj

Rádiem jej mezi úplně základní stoje, mezi které patří například soustruh a vrtačka, protože na něm můžeme obrábět spoustu různých obrobků. Je to dáno tím, že na rozdíl od soustruhu se tu můžeme pohybovat třeba minimálně po třech osách. Stroje dělíme podle osy vřetena, protože se nám dělí na vertikální a horizontální. Aby nám celé zařízení fungovalo tak je k tomu zapotřebí skutečně hned několik součástek.

frézování kovu

Základem je elektromotor, který má skutečně sílu. Běží nám na střídavý proud, protože jej můžeme hezky napojit na elektrickou síť z elektrárny, což je zároveň ekonomicky výhodné. Dále se kroutící moment přenáší přes převodovku, abychom si mohli nastavit hlavní otáčky a také otáčky posuvu, protože každý materiál a výrobní proces si vyzařuje určitou hodnotu. Hned další dělení je podle způsobu ovládání. Kromě klasického ručního ovládání tu máme NC stoje s číslicovým měřením a CNC, jenž jsou řízeny plně elektronicky.

Technická frézka

Vůbec nejpoužívanějším nástrojem je pochopitelně fréza, protože ta nám umožňuje hezky odebírat materiál ve formě třísky. Tento nástroj má určitý průměr, počet břitů a hlavně geometrie. Geometrie břitů je skutečně velmi důležitá, protože ta se stará o vhodný odběr materiálu a následné jeho odvod, což vše probíhá při určitých otáčkách. Frézování rozhodne dělíme na sousledné a nesousledné, kdy záleží na tom, na jakou stranu se zrovna nástroj otáčí vůči obrobku.

obrábění s chlazením

Každý typ má rozhodně svá specifika, které pro optimální výrobu musíme znát. Vždy je zapotřebí pevné uchycení obrobku, což zajistíme za pomocí svěráku. Ten musí být správně ke stolu upevněn a také v rovině, aby obrábění neprobíhalo křivě. Technická fréza je nástroj, který pracuje ve vysokých otáčkách, kdy nám může hezky vytvarovat obrobek. Tvarů je opravdu spousta takže tam už záleží jenom na Vašich požadavcích, kdy nástroje jsou z rychlořezné oceli.