Cestování v roce 2018

Češi si pro trávení své zahraniční dovolené v roce 2018 nejčastěji vybírali Chorvatsko. Je tomu tak již od roku 2015, kdy byl enormní zájem o dovolenou na Slovensku. Ačkoli počet dovolených meziročně mírně poklesla, tráví zde volný čas více než 800 tisíc Čechů starších 15 let. Druhou nejoblíbenější destinací pro trávení zahraniční dovolené je Slovensko, kde trávilo svou dovolenou 724 tisíc Čechů.
stopy v písku
Zájem o v pořadí třetí destinaci, kterou je Itálie, meziročně mírně poklesl na 604 tisíc dovolených. Nicméně pořadí prvních třech destinací se od roku 2011 nezměnil. Následuje Řecko, Rakousko, Egypt, Španělsko a Bulharsko.
Zájem o dovolenou strávenou v Čechách oproti předchozímu roku poklesl. Nicméně zájem o dovolenou v jižních Čechách vzrostl, jižní Čechy se staly nejčastějším místem pro trávení delší tuzemské dovolené.
Podle Výběrového šetření cestovního ruchu vykonalo v roce 2018 téměř 13 milionů delších a více než 20 milionů kratších dovolených obyvatelů starší 15 let. Jednoduchým přepočtem získáme údaj, že občan starší 15 let se vydal 1,4 krát na delší cestu a 2,3 krát na cestu kratší.
žena s knihou u řeky
V roce 2018 si Česko jako svou cílovou destinaci zvolilo 7,8 delších a 18,5 kratších dovolených. Pro trávení kratších dovolených občané nejčastěji směřovali do Středočeského, pro delší dovolené volili Jihočeský kraj.
Podle statistických údajů byl nejčastějších důvodem delších i kratších tuzemských cest dovolená a rekreace. Druhým nejčastějším důvodem byla návštěva známých a příbuzných, třetím důvodem byl ozdravný pobyt. Nejčastěji jsme se ubytovávali ve vlastním rekreačním zařízení a u příbuzných a známých. Během téměř pětiny všech dovolených jsme zvolili nocleh v hotelech a penzionech. V naprosté většině jsme si tuzemské cesty organizovali individuálně, pouze 3 % tuzemských cest byla organizována prostřednictvím cestovní kanceláře.
Zajímavostí je, že meziročně stoupl počet cest absolvovaných vlakem. Nicméně prvenství v dopravě stále patří osobní motoristické dopravě.