5 tipů, jak se vyhnout prokrastinaci při učení

Pečlivě si uspořádejte studijní plochu
Rozptylující pracovní stůl se spoustou zbytečných papírů, vypsaných propisek a nedej bože i nádobí od včerejší večeře? Není divu, že v takovémto prostředí se nedá ničemu pořádně věnovat. Úklid první! Opět ale nepřehánět a nedrhnout každé smítko 5x. Dejte si pozor, aby se ze samotného úklidu nestal způsob prokrastinování.
Píšící člověk
Uvědomte si, co je nyní prioritou
Důležitá zkouška/písemka zítra ráno? Určitě není právě teď důležité prohlížet módní katalogy, hrát PC hry nebo surfovat na internetu. Občas si můžete uvědomit, že jste něco potřebovali vyřídit, napsat email, přečíst poštu… Mějte při ruce notýsek na poznámky, úkol si zapište a pokud je možné vyřešit jej zítra, udělejte to. Netýká se samozřejmě záležitostí, které jsou opravdu neodkladné, takové je nejlepší vyřídit hned – čili udělat právě z nich prioritu číslo jedna.
Nejdůležitější je začít
Už při pohledu na učebnici si uvědomíte, jak moc se vám do toho nechce? Musí to být vážně tak zlé? Zkuste nad učením přemýšlet pozitivně, aspoň některé části mohou být zajímavé, poutavě napsané… A pokud ne, zamyslete nad cílem, proč to děláte… Přijetí na zajímavou vysokou, lákavá kariéra, může to být i jen to, že po splnění už se ten nudný předmět nebudete muset nadále učit a budete se moci věnovat těm zajímavějším… Nebo se můžete jít učit do knihovny, studovny či se spolužáky, pokud vám tento styl vyhovuje. Když už se učí ostatní, je těžší se také neučit.
Pravidelný režim s pravidelnými přestávkami
Nikdo nezvládne se soustředit a věnovat jedné věci několik hodin v kuse. Důležité jsou přestávky. Zjistěte, jak dlouho se dokážete soustředit a poté si dejte krátkou pauzu. Tímto způsobem se toho naučíte mnohem víc a zároveň tak můžete udělat i jiné věci.
Učebnice a jablko
Soustřeďte se… a vypněte ten Facebook
Nevinné prohlížení nejnovějších příspěvků zabere víc, než se může na první pohled zdát. Pokud se opravdu potřebujete soustředit, odhlaste se, zavřete záložku a zprávy na messengeru také počkají. Alespoň do příští přestávky. To samé platí i pro jiné sociální sítě a podobné rozptylující elementy.