Radosti i starosti se zahradou


Když zima pomalu pomíjí, všichni se nevíme dočkat jara. V jarních měsících březnu a dubnu už bude více slunce, tepla a těšíme se, že okolí našeho domu a zahradu začneme zvelebovat. Možná se to nebude týkat žádné rekonstrukce v domě, ale třeba si chystáte pořídit nové vybavení do pokoje a na zahradu posezení, kolem kterého bude plno květin.
 
 
Jarní úklid v domě a na zahradě. Jarní sluníčko nás určitě donutí dostat do domu svěží vítr ve formě velkého jarního úklidu. Možná bude potřeba vyměnit některý starý nábytek za nový. Zimní oděvy odložíte a kdyžbudete vytahovat ze skříní jarní oblečení, které už určitě nebudete nosit, vyhoďte ho nebo darujte charitě. Uvidíte, kolik budete mít najednou volného prostoru.

Zahrada se musí též po zimě dát do pořádku. Jakmile sleze sníh a zem začne být suchá, to bývá převážně v dubnu – pohrabejte trávník se spadlými listy. A v tomto měsíci nezapomeňte vysadit nové stromky a keře. Ovocné stromy se též prořezávají v dubnu. Nezapomeňte je ošetřit proti různým škůdcům a plísním.
 
Rozkvetlé jaro plné barev vám zpříjemní každý den.Na jaře vylézají jako první například cibuloviny. Sněženky, narcisy, tulipány, modřence, hyacinty a jiné. Pokud je ještě nemáte na svém záhonu nebo si teprve svou zahradu zakládáte, tak stačí, když si je zakoupíte v květináčích. S těmito vděčnými květy ozdobíte nejenom parapety a stoly v domě, ale když je umístíte venku a naaranžujete je tam, kde už máte své posezení v zahradě, budete obklopeni nádhernými barvami téměř po celé jaro.

Po odkvětu si tyto cibuloviny ošetřete a podle druhu je na podzim zasaďte už do připravených záhonů. Pokud budete vysazovat květiny, zkuste je vysadit i na menší záhonky, které mohou být podle druhu rostlin například i v blízkosti stromů. Nebojte se kombinovat barevně různé druhy, které se samozřejmě snesou. Když začnou kvést a budou na neobvyklých místech, uvidíte, že to bude kouzelné.

Podle druhu zeleniny se brzy na jaře přímo do záhonů vysévá kořenová zelenina, hrách, červená řepa, špenát, ředkvičky a fazole. Nezapomeňte ošetřit jahody. Do studeného pařeniště nebo přímo i na záhon si zasaďte letní salát, pórek, rajčata, růžičkovou kapustu a kedlubny.

Zelený nádherný trávník.V dubnu už se zimy nemusíme obávat a na ošetření trávníku je ten správný čas. Nejdříve ho krátce sekačkou sestříhejte, nejlépe do výšky 3 cm. Pak ho následně provzdušněte vertikutátorem, který vám odstraní zároveň i mech. Pokud vertikutátor nemáte, použijte obyčejné kovové hrábě. Poté nezapomeňte doplnit půdou prohlubně v trávníku. Jestli máte prázdná místa v trávníku, zasejte je tímto způsobem: půdu prohrábněte, posypte ji smíchanou zemí s pískem, vysejte travní semínka a zem zválcujte travním válcem nebo zadupejte. A zalejte. Aby jste svůj trávník měli bez plevele, nezapomeňte na vhodné hnojení.
 
Malou bylinkovou zahrádku si můžete též vypěstovat v truhlíku za oknem v kuchyni nebo na balkóně. Tak budete mít své oblíbené bylinky k vaření hned po ruce.