Proč někteří lidé pohrdají vyšším vzděláním?

Obecně se předpokládá, že čím vyšší vzdělání člověk má, tím je chytřejší. Naprostá většina lidí se tedy snaží mít jej co nejvyšší. Tomu samozřejmě pomáhá i to, že našel školství je plně hrazené státem, takže nikde není třeba platit školné. A pokud jde o ubytování či cenu potřebných studijních materiálů, existují stipendia, která s tím mohou pomoci. Každý z nás má tedy naprosto volný přístup k jakékoliv úrovni vzdělání. Navzdory tomu se však najdou lidé, kteří vysokými školami prakticky pohrdají, a na jejich absolventy se dívají skrz prsty. To se může zdát na první pohled zvláštní, koneckonců čím vyšší školy člověk má, tím více by toho měl i vědět.

 

univerzitní kampus

 

Tito lidé však často žijí v poněkud mylné představě, že se na vysokých školách učí prakticky jen zbytečnosti, a navíc se zde studentům doslova vymývají mozky, zvláště pak na humanitárních oborech, jejichž účel naprosto nechápou. Samozřejmě na těchto argumentech něco pravdy najdeme. Dnes máme skutečně přehršel oborů, na které se hlásí především ti, kteří chtějí získat snadný titul. Počet studentů, kteří z nich vyjdou, pak převyšuje poptávku trhu.

 

vysokoškolská knihovna

 

To však neznamená, že tyto obory jsou naprosto nepotřebné. Tak tomu skutečně není, jen, jak již bylo řečeno, jich není potřeba ani zdaleka tolik. Tyto obory však lákají, a tak by školy byly hloupé, kdyby je zájemcům nenabídly. Tito odpůrci však mnohdy neuznávají ani skutečně potřebné obory, jako je architektura či dokonce medicína. Zajímavé je, že oni sami mají často vychozenou jen základní školu, případně učiliště. Také jsou mnohem náchylnější věřit nejrůznějším konspiračním teoriím, a mají i nižší finanční gramotnost, což vede k jejich často tíživé sociální situaci a dluhové spirále, do které se mnohdy dostanou. Zde nezbývá, než mít s těmito lidmi trpělivost. Není pravděpodobné, že by cokoliv mohlo jejich názor změnit, a je i celkem zbytečné se o to pokoušet. Věřte však, že pokud budou mít nějaký problém, většinou se na studovaného odborníka obrátí.